Pages

Lektoriranje diplomskih nalog

Pri lektoriranju diplomskih nalog je od fakultete odvisno, ali ta zahteva lektoriranje in kakšne določbe postavlja v zvezi z izbiro lektorja. Nekatere fakultete zahtevajo zgolj pravopisno neoporečnost nalog, pri čemer je študentom samim prepuščena odločitev, ali bodo naloge jezikovno uredili sami ali bodo to delo prepustili lektorju. Druge fakultete zahtevajo lektorja, vendar temu ni treba predložiti potrdila o izobrazbi, temveč zgolj potrdilo o lektoriranju. Če fakulteta za lektorja zahteva diplomiranega slovenista, potem mora lektor predložiti tudi dokument o doseženi izobrazbi.

Izdelava diplomskih nalog

Zakaj izdelava seminarskih nalog in ne pisanje?

Da seminarskih nalog več ne pišemo, ni naše stališče. Je preprosto dejstvo, o katerem se lahko prepričamo tako, da povprašamo g. G. Besedno zvezo "izdelava seminarskih nalog" mesečno poišče okoli 590 Slovencev, medtem ko jih "pisanje seminarskih nalog" zanima le 170. V kolektivni zavesti govorcev slovenščine torej prevladuje kognitivna slika o seminarski (in seveda tudi diplomski) nalogi kot izdelku. To ni nič nenavadnega, saj za romantična akademska nagnjenja preprosto ni prostora in časa.

Seminarska naloga ima novo vrednost, in sicer kreditno. S seminarskim izdelkom pridobimo določeno število kreditnih točk. Postopki izdelave so jasno podani, prav tako sestavni deli naloge. Seminarska dela so vsebinsko in tehnično standardizirana in prostora za kreativno kolovratenje je vse manj. Dogajanje je več kot razumljivo, saj mora nekdo stotine pisnih izdelkov tudi oceniti in tega ne sme početi po občutku.

Kalup izdelovanja seminarskih nalog omogoča njihovo vrednotenje, hkrati pa so jasni kriteriji pravzaprav tudi izdelovalcu v pomoč in ne ovira.

Oblikovanje diplomskih nalog

Če se ti dozdeva, da ima MS Word svojo voljo, in ob tehničnem urejanju svoje diplomske naloge izgubljaš živce, si na pravem mestu. Svojo diplomsko nalogo nam lahko z informacijami o tehničnih zahtevah posreduješ na elektronski naslov info@uniquum.si in te odrešimo.

Kdo piše seminarske naloge

Kogitino ekipo za pomoč pri raziskovalnem delu sestavljamo raziskovalci, publicisti in študentje, ki nam gredo izdelava, pisanje in oblikovanje seminarskih nalog zlahka od prstov in ki ta mnogim neljuba opravila opravljamo z veseljem. V svojo sredino sprejemamo člane, ki izkazujejo smisel za raziskovalno delo in svojo sposobnost dokazujejo s svojimi strokovnimi, tehničnimi, publicističnimi in znanstvenimi besedili.

Pomoč pri pisanju seminarskih nalog

Pri pisanju seminarske naloge se lahko zatakne na različnih stopnjah. Lahko že pri določanju teme, pisanju osnutka ali dispozicije, iskanju gradiva, zbiranju podatkov in izbiranju literature ali pa kasneje, med pisanjem oziroma takrat, ko naloga potrebuje le še vsebinski pregled in popravljenje, lektoriranje ali pa tehnično oblikovanje. Kogitina ekipa vskoči kadar koli in na kateri koli stopnji celotnega procesa.

Izdelava seminarskih nalog
Pomoč pri seminarskih nalogah

Oblikovanje seminarskih nalog

Oblikovanje raziskovalne naloge je odvisno od fakultetnih pravil. Nekatere fakultete ne zahtevajo enotnega oblikovanja in niti enotnega navajanja virov in literature, medtem ko so druge zelo dosledne in zahtevajo točno določeno tabel, prilog ipd. Standardne oblikovalske smernice za raziskovalne naloge so načeloma naslednje:

- pisava Times New Roman
- velikost pisave 12 pik
- razmik med vrsticami 1,5
- številčenje strani od Uvoda naprej
- robovi 2,5 cm.

Z vrsto in velikostjo težave običajno nimamo težav, kaj hitro pa lahko pridemo v zadrego, ko je treba nastaviti razmik med vrsticami. Samodejna nastavitev MS Worda je 1,0 vrstice in tako moramo za širši razmik poskrbeti z nastavljanje. To storimo tako, da najprej označimo besedilo, ki ga želimo razmakniti, nato pa kliknemo na zavihek Odstavek (Paragraph) in izberemo Razmik med vrsticami (Line spacing) na 1,5:


Širina robov je v MS wordu samodejno že nastavljena na 2,5 cm. Če želimo to nstavitev spremeniti, se preprosto izberemo zavihek Postavitev strani (Page Layout) ter s klikom na Robovi (Margins) ter Robovi po meri (Custom margins):


Vstavljanje števila strani od Uvoda naprej je nekoliko zahtevnejša naloga, zato ji je posvečen poseben zapis.